[ad_1]
Изследователи от Съединените щати са направили анализ, показващ високото разпространение на психични разстройства сред популации, засегнати от пандемии на коронавирус.
Метаанализът на екипа на изследване върху COVID-19, тежък остър респираторен синдром на коронавирус (SARS) и респираторен синдром на Близкия изток (MERS) установи, че всеки пети възрастен е развил психични разстройства, свързани с пандемия.
Психиатричната заболеваемост и посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) са най-разпространените разстройства сред повечето популации.
Тези нарушения се срещат най-често сред заразени или възстановени възрастни, последвани от доставчици на здравни услуги, възрастни в общността и възрастни под карантина.
Бъдещите изследвания, изследващи субпопулации, които са най-изложени на риск от психични разстройства, ще бъдат ключови за реализирането на интервенции по рентабилен и справедлив начин, казва Матю Боден от VA Palo Alto Healthcare System в Калифорния и колеги.
Предварителната версия на хартията е достъпна на medRxiv* сървър, докато статията е подложена на партньорска проверка.
Свързаните с пандемия стресори могат да увеличат риска от психични разстройства
Многобройни проучвания по-рано са документирали неблагоприятните ефекти върху психичното здраве, свързани с пандемиите на коронавируса.
В контекста на COVID-19, систематичният преглед на тази литература би предоставил полезна информация за разпространението на различни психични разстройства, които могат да бъдат често срещани сред засегнатите популации.
Свързаните с пандемия стресови фактори, заплахи и травми като излагане на вируси, свидетели на заболяване или смърт, ограничена подвижност, безработица и икономически загуби вероятно ще увеличат риска от психични разстройства.
„Инфектираните / възстановени възрастни и доставчиците на здравни услуги, по-специално, могат да получат травматични събития (напр. Инвазивно лечение, свидетели на смърт), които увеличават риска от посттравматично стресово разстройство“, пише екипът.
Какво направиха изследователите?
Екипът проведе систематичен преглед и метаанализ на изследванията върху пандемиите на COVID-19, ТОРС и MERS, за да изследва разпространението на психични разстройства сред засегнатите популации.
По-специално, екипът изследва дали разпространението на психичното разстройство е повишено сред тези популации спрямо неизбраните популации (случайни проби), съобщени в литературата.
Например, мета-анализ от 2014 г. на 157 проучвания от 59 страни отчита 12-месечно разпространение от 15,4% за комбинирани разстройства на настроението и тревожност.
Епидемиологично проучване от 2019 г., проведено в Китай, установи, че дванадесетмесечното (или по-малко) разпространение на всяко психично разстройство е 9,3%, докато е 5,0% за тревожно разстройство, 3,6% за депресивно разстройство и 2% за ПТСР. Проучване от 2004 г., проведено в Европа, също съобщава, че дванадесетмесечното (или по-малко) разпространение на тревожно разстройство и голяма депресия е съответно 6,4% и 3,9%.
„Ние предположихме, че по отношение на тези оценки всички разстройства ще бъдат по-разпространени във всички популации (разследвахме) предвид честите и често въздействащи заплахи, стресови фактори и травми, свързани с пандемиите на коронавируса“, казва Боден и колеги.
Всеки пети човек е имал психично разстройство
Екипът претърси различни електронни бази данни между 15 април и 1 юни 2020 г. и идентифицира 60 публикувани статии, обхващащи 66 190 участници.
От тези статии са получени 725 индивидуални оценки на точковото разпространение (дял от населението със заболяване в определен момент) и включени в поредица от многостепенни метаанализи.
Средната честота на разпространение на психични разстройства (психиатрична заболеваемост, тревожност, депресия и ПТСР) в различните изследвани популации (общност, заразени / възстановени, доставчик на здравни грижи, поставени под карантина) е 20%.
Като цяло оценките на разпространението обикновено са много по-високи от тези, докладвани от предишни проучвания на неизбрани проби.
Психиатричната заболеваемост е най-разпространеното (32%) разстройство сред всички популации, с изключение на депресията при възрастни в общността.
Второто най-разпространено разстройство е ПТСР (21%), последвано от депресия (17%) и тревожност (12%).
Най-засегнати са заразени / възстановени лица и доставчици на здравни услуги
Разпространението на психиатричната заболеваемост и ПТСР е най-високо сред заразени / възстановени възрастни, последвано от доставчици на здравни услуги, възрастни в общността и възрастни под карантина.
Сред заразените / възстановени възрастни, разпространението на психиатричната заболеваемост и ПТСР варира от 25% до 56%. Сред доставчиците на здравни услуги разпространението на психиатричната заболеваемост е 29%, а ПТСР е 21%.
Сред възрастните в общността разпространението на депресията и ПТСР е съответно 19% и 15%.
При всички психични разстройства най-голямото разпространение отново е установено сред заразени / възстановени възрастни (30%), следвани от доставчици на здравни услуги (20%), възрастни в общността (16%) и възрастни под карантина (12%).
Необходими са бъдещи изследвания, които да помогнат за планирането на интервенции
Боден и колеги казват, че проучването предоставя полезни данни за разбиране и потенциално намеса за облекчаване на въздействието върху психичното здраве на COVID-19 и бъдещите пандемии на коронавирус.
Ще бъде важно да се проучи дали нараства разпространението на психичните разстройства в страни с продължителни периоди на инфекция с SARS-CoV-2 и икономически затруднения (напр. САЩ, Бразилия “, пишат те.
Изследователите предполагат, че такива страни могат да получат повишен процент на разстройствата, изследвани в това проучване.
„Бъдещите изследвания, които изследват потенциално многобройните пътища до индивидуалните резултати сред най-изложените субпопулации, ще помогнат за намесата по рентабилен, ефективен и справедлив начин“, заключава екипът.
Справка за списанието:
Boden M, et al. Разпространение на психични разстройства сред популации, повлияни от пандемиите на коронавируса: Многостепенно метааналитично проучване на COVID-19, MERS & SARS. medRxiv, 2020. doi: https://doi.org/10.1101/2020.12.18.20248499, https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.12.18.20248499v1
[ad_2]