Манипулирането на отделни клетки и микроскопични частици може да бъде изключително ценно за тестване на нови терапии, насочване на тумори и за изследване на основните причини за заболяването, но е много трудно директното манипулиране на отделни клетки в среда, споделена с други клетки.
Сътрудничество на изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего, Университета на Пенсилвания и Харбинския технологичен институт в Китай разработи доста невероятни микроскопични устройства, които могат да се движат в 3D и да избутват живи клетки и други подобни частици наоколо с безпрецедентна лекота и прецизност.
Устройствата са кухи полимерни капсули, покрити със злато и съдържащи петънце от магнитен никел (обикновено цветни). Никелът се използва за изтегляне на микроустройството чрез външно магнитно поле.
Управлението на магнитно поле за придвижване на отделни клетки е много трудно, така че в този случай се използва за задаване на посоката на тези микроплувки. Действителната мощност се дължи на факта, че тези устройства са кухи и имат хидрофобна вътрешност. Отвътре се образува въздушен балон и този въздушен балон може да бъде насочен с ултразвук, за да задвижва устройствата във всички посоки.
Ето набор от забавни кратки видеоклипове, показващи как микроплъзгачите се използват за преместване на клетки и микрочастици в разтвор:
Проучване с отворен достъп в списание Научен напредък: 3D управляеми, акустично задвижвани микроплъзгачи за манипулация с единични частици
Чрез: UC Сан Диего