Инженери от Университета на Ватерло в Канада са разработили самостоятелно захранван сензор за коляно, за да помогнат за наблюдение на пациенти, подложени на рехабилитационна терапия. Устройството има тръбна форма и генерира собствено електричество всеки път, когато се огъва, достатъчно, за да захранва не само сензора, но и електрониката, и антена за безжично предаване на данни.
Електричеството се генерира с помощта на електромагнетизъм и трибоелектричния ефект, който включва материал, който се зарежда електрически, когато друг материал се трие в него.
Това устройство има капацитета да се използва непрекъснато от рехабилитационни пациенти, без да се налага да обменят батерии, докато статистиката за характеристиките на движението на пациента се споделя с екипа за рехабилитация.
Изследователите смятат, че веднъж комерсиализираните сензори могат да струват не повече от 5 до 10 долара за брой, което е напълно разумно в индустрията на медицинските изделия. Следващите инженерни стъпки, които вече са предприети, включват миниатюризиране на устройствата и превръщането им в по-чувствителни, като се използва само трибоелектричество като източник на енергия.
Може би този вид технология един ден ще позволи да се наблюдават други части на тялото, като сърцето е от особен интерес.
Проучване в списание Сензори и изпълнителни механизми A: Физически: Гъвкав трибоелектрически-електромагнитен сензор на базата на тръба за оценка на рехабилитация на коляното
Чрез: Университет на Ватерло …