Изследователите от Университета в Кънектикът са създали нов ортопедичен материал за фиксиране на костите, направен от паякова коприна, която сама по себе си е един от най-силните природни материали в света. Докато коприненият фиброин, протеинът в коприната, който му придава здравина, вече се използва в конци и други медицински изделия, това е първият път, когато е направен в изключително здрав полимерен композит.
Новият материал, комбинация от коприна и полимлечна киселина, биосъвместима пластмаса, има впечатляващи механични характеристики, които са подобни на металните. Но тъй като няма метал, няма и отрицателни странични ефекти на метала, като потенциал за възпаление и бактериална колонизация.
В тестовете материалът показа устойчивост и здравина и с повече изследвания има надежда, че материалът ще покаже способността да се интегрира лесно в тялото и клетките на тялото в себе си.
Вестник за механичното поведение на биомедицински материали: Високоефективни резорбируеми композити за носещи устройства за фиксиране на костите …