Изследователи от ETH Zurich са разработили техника за създаване на малки микророботи с блокиращи се полимерни и метални части, които могат да бъдат контролирани с помощта на магнитни полета. Магнитните метални компоненти могат да се движат в рамките на полимерната рамка, осигурявайки движение, а малките ботове са достатъчно малки, за да преминават през кръвоносните съдове, като потенциално функционират като превозни средства за доставяне на лекарства или помощ при хирургични процедури.
Разработването на микророботи, които могат да пресичат тялото и да извършват терапевтични дейности, като доставка на лекарства или операция, е активна област на изследване. Създаването на такива малки устройства обаче е предизвикателство и изследователите използват различни техники, за да постигнат това. Тази най-нова технология включва създаване на микророботи, които се възползват от свойствата на два различни материала – метал и полимер.
„Металите и полимерите имат различни свойства и двата материала предлагат определени предимства при изграждането на микромашини“, каза Карлос Алкантара, изследовател, участващ в изследването, в съобщение за пресата. „Нашата цел беше да се възползваме от всички тези свойства едновременно чрез комбиниране на двете.“
Магнитните метални компоненти в микророботите позволяват движение и могат да позволят на клиницистите да насочват микророботите към определени области на тялото с помощта на външни магнитни полета. Гъвкавите полимерни компоненти могат да позволят контролирано освобождаване на лекарството в тялото, ако са пригодени да освобождават лекарства в отговор на специфични сигнали, като специфични за мястото промени в рН или ензими, или за продължителни периоди от време.
За да създадат тези блокиращи компоненти, изследователите са използвали техника, наречена 3D литография, която включва създаване на калъп и след това пълненето му с метални и полимерни компоненти чрез електрохимично отлагане. По-късно мухълът може да бъде отстранен чрез разтварянето му в разтворител, оставяйки блокираните компоненти.
Досега изследователите са създали устойчиви на концепция микророботи, които включват метални колела и полимерно шаси и които могат или да се движат по твърди повърхности, като стъкло, или през течности. Изработването на микророботи с различни форми позволява на изследователите да произвеждат различни видове движения под въздействието на магнитно поле. Изследователите планират да приложат същата технология за разработване на стентове, които могат да бъдат позиционирани и след това да се разгънат на място, също използвайки магнитни полета.
Публикувано в Nature Communications: Механично блокирани 3D микромашини с много материали
Чрез: ETH Цюрих