Изследователски консорциум, ръководен от Мелбърн, разследващ въздействието на лечението с желязо върху здравето на майките и новороденото в страните с ниски доходи, получи два големи безвъзмездни средства от фондация “Бил и Мелинда Гейтс” на стойност почти 9,6 милиона щатски долара.
Финансирането, отпуснато през 2020 г., ще подпомогне големи клинични изпитвания в Малави, Южна Азия, Африка и Бангладеш, разследвайки дали интравенозното лечение с желязо, което се дава на жени по време на бременност, подобрява физическото и психологическото здраве на майките, както и растежа и развитието на мозъка на техните бебета . Изследването ще разгледа също дали интравенозните добавки с желязо влияят върху обвързването на майката и бебето и нивата на кърмене.
Проектът се ръководи от изследователя на WEHI доцент Сант-Рейн Пасрича, който също ръководи Сътрудническия център за откриване и контрол на анемията към WEHI и е хематолог в Кралската болница в Мелбърн. В него участват и изследователи от Медицинския колеж на университета в Малави, Международния център за изследване на диарийните болести, Бангладеш (icddr, b), Училището за население и глобално здравеопазване и Училището по психологически науки на Университета в Мелбърн и Института Дохърти и Монаш Университетско училище по обществено здраве и превантивна медицина.
С един поглед
- Анемията е често срещан проблем за бременните жени в страните с ниски доходи, причинявайки редица здравословни проблеми както на майката, така и на бебето.
- Безвъзмездните средства от фондация “Бил и Мелинда Гейтс” от 4,99 милиона щатски долара и 4,6 милиона щатски долара ще ускорят клиничните изпитвания, водени от изследователи в Мелбърн, Малави и Бангладеш, разглеждайки въздействието на интравенозните инфузии на желязо върху здравето на майките и бебетата в Малави.
- Изпитванията включват най-голямата програма, предприемана някога за изследване дали съвременните интравенозни инфузии на желязо могат да подобрят физическото и психологическото здраве на майките и бебетата през първите месеци след раждането.
Значението на желязото
По света почти 40 процента от бременните жени са с дефицит на желязо. Това може да има сериозни, дългосрочни последици за здравето както за майките, така и за техните бебета. Недостигът на желязо е особено притеснителен в страните с ниски доходи, където желязодефицитната анемия е преобладаваща и много бременни жени затрудняват достъпа до богати на желязо храни или добавки с желязо.
Д-р Пасрича каза, че дефицитът на желязо при бременни жени е свързан с редица сериозни здравословни усложнения, включително ниско тегло при раждане, повишен риск от смърт от кръвоизлив след раждане и проблеми с развитието на бебето.
Трагично дефицитът на желязо може да бъде излекуван чрез добавяне на желязо, но за много жени това не е опция. В страните с ниски доходи единствената налична форма на добавки с желязо е под формата на хапчета. Тази „орална“ форма на желязо обаче трябва да се приема редовно от бременни жени, може да се понася лошо и изисква редовен контакт с медицински центрове – които често не се предлагат в страните с ниски доходи.
Това означава, че здравето на милиони майки и бебета страда от анемия – ситуация, която може да се предотврати. “
Sant-Rayn Pasricha, изследовател на WEHI
По-добър начин за получаване на желязо
Финансирането от фондация “Бил и Мелинда Гейтс” ще позволи на д-р Пасрича и неговите сътрудници да извършат две нови рандомизирани контролирани проучвания, за да проверят дали еднократното интравенозно лечение с желязо през третия триместър на бременността може да подобри здравето на майките и бебетата при раждането и през първите 12 месеца след раждането.
„Ще проследяваме 630 бременни жени в Малави, за да сравним въздействието на интравенозното лечение с желязо през третия триместър на бременността с често използваните орални лечения,“ каза д-р Пасрича.
„В Бангладеш ще запишем 915 бременни жени, за да оценим ефектите от интравенозното лечение с желязо върху здравето на майката и бебето, като отново ги сравним с орални добавки с желязо.
„Предприемането на тези изпитания както в Азия, така и в Африка ще ни помогне да разберем дали интервенциите са полезни и безопасни в две много различни условия с ниски доходи.
„Нашият екип за сътрудничество обединява широк спектър от изследователски опит, което означава, че можем да разгледаме редица здравословни фактори, влияещи върху майките и техните бебета,
„И накрая, в Бангладеш ще предприемем демонстрационна програма, за да разберем дали е възможно да се осигури това по-сложно лечение в здравна среда в селските райони с ниски доходи.
Изследването ще измери въздействието на интравенозното лечение с желязо върху различни аспекти на здравето, включително:
- предотвратяване на анемия при жени преди и след раждането и намаляване на сериозни усложнения по време на раждането, включително смърт от кръвоизлив
- повлияване на мозъчния растеж на бебетата и други аспекти на развитието през първата година от живота
- намаляване на психологическите проблеми при майките
- подобряване на връзката майка-бебе и увеличаване на нивата на кърмене
Финансирането също така ще позволи на изследователите да удължат проучване, финансирано по-рано от Фондация “Бил и Мелинда Гейтс”, което разглежда въздействието върху здравето на интравенозно желязо, давано на жени през втория триместър на бременността, продължаващо проучване, в което участват повече от 800 жени в Малави. Изследователският екип ще проучи и най-добрите подходи за предоставяне на интравенозни терапии с желязо на жени в отдалечени и бедни на ресурси общности.
Д-р Пасрича каза, че това е най-изчерпателното проучване в света, разглеждащо въздействието на интравенозното желязо върху здравето на майките и децата. “За нас е чест, че Фондация” Бил и Мелинда Гейтс “избра да финансира това изследване. Уверени сме, че това ще доведе до значителни подобрения в здравето на жените и децата по света”, каза той.
Източник: