[ad_1]
Международен изследователски екип, ръководен от Университета на Британска Колумбия (UBC), за първи път разкри значението на малка жлеза, прибрана зад гръдната кост, която работи за предотвратяване на спонтанен аборт и диабет при бременни жени.
Въпросният орган е тимусът, идентифициран в изследване, публикувано днес в списанието Природата като играе важна роля както в метаболитния контрол, така и в имунитета по време на бременност.
Как имунната система се адаптира, за да поддържа майка и плода, озадачава изследователите от десетилетия. Проучването, проведено от международен изследователски екип, включително д-р Йозеф Пенингер от UBC, разкрива отговор. Изследователите са открили, че женските полови хормони инструктират важни промени в тимуса, централен орган на имунната система, да произвеждат специализирани клетки, наречени Tregs, за да се справят с физиологичните промени, които възникват по време на бременност.
Изследователите също така идентифицират RANK, рецептор, експресиран в част от тимуса, наречена епител, като ключова молекула зад този механизъм.
Знаехме, че RANK се изразява в тимуса, но ролята му по време на бременност е неизвестна. ”
Д-р Йозеф Пенингер, старши автор на изследването и професор, Катедра по медицинска генетика и директор на Института за науките за живота, Университет на Британска Колумбия
За да получат по-добро разбиране, авторите са изследвали мишки, при които RANK е бил изтрит от тимуса.
“Липсата на RANK предотврати производството на Tregs в тимуса по време на бременност. Това доведе до по-малко Tregs в плацентите, което води до повишени нива на спонтанен аборт”, казва водещият автор на изследването д-р Магдалена Паолино, асистент в медицинския отдел в Karolinska Institutet.
Констатациите също така предлагат нова молекулярна представа за развитие на диабет по време на бременност, известна като гестационен диабет, заболяване, което засяга приблизително 15 процента от бременните жени в световен мащаб и за което учените все още знаят малко.
При здрава бременност изследователите установяват, че Tregs мигрират към мастната тъкан на майката, за да предотвратят възпалението и да помогнат за контрол на нивата на глюкозата в организма. Бременните мишки без RANK са имали високи нива на глюкоза и инсулин в кръвта си и много други показатели за гестационен диабет, включително млади по-големи от средното.
“Подобно на бебетата на жени с диабет по време на бременност, новородените малки бяха много по-тежки от средното”, казва д-р Паолино.
Дефицитът на Tregs по време на бременност също е довел до дълготрайни, трансгенерационни ефекти върху потомството. Кученцата остават склонни към диабет и наднормено тегло през целия си живот. Предоставянето на дефицитни от RANK мишки, получени от тимус Tregs, изолирани от нормална бременност, обърна всичките им здравословни проблеми, включително спонтанен аборт и нива на майчината глюкоза, и също нормализира телесното тегло на малките.
Изследователите също анализират жените с диабет по време на бременност, разкривайки намален брой Tregs в техните плаценти, подобно на проучването върху мишки.
„Откриването на този нов механизъм, залегнал в основата на гестационния диабет, потенциално предлага нови терапевтични цели за майката и плода в бъдеще“, казва съавторът д-р Александра Кауцки-Вилер, клиничен изследовател, базиран в Медицинския университет във Виена.
“Тимусът се променя значително по време на бременност и как подобно пренареждане на цяла тъкан допринася за здравословна бременност е една от останалите загадки на имунологията”, добавя д-р Пенингер. „Нашата работа в продължение на много години сега не само реши този пъзел – хормоните на бременността пренасочват тимуса чрез RANK – но разкри и нова парадигма за неговата функция: тимусът не само променя имунната система на майката, така че не отхвърля плода, но тимусът също контролира метаболитното здраве на майката.
„Това изследване променя нашето виждане за тимуса като активен и динамичен орган, необходим за предпазване на бременността“, казва д-р Пенингер.
Източник:
Справка за списанието:
Паолино, М., и др. (2020) RANK свързва тимусните регулаторни Т клетки с фетална загуба и гестационен диабет по време на бременност. Природата. doi.org/10.1038/s41586-020-03071-0.
[ad_2]